„Нова генерация“ с нов облик на театралната сцена

„Част от колекция“ откри с размах последния ден от тридесет и четвъртото издание на Националния фестивал на малките театрални форми. Театрално-музикалният пърформанс по текстове на Димитър Воев е поредният интересен пример в селектираната програма. Той категорично допринася за нейната разнообразност и широкия спектър от сценични жанрове, които обхваща. Спектакълът е базиран върху текстове на Димитър Воев – поет, композитор, вокалист и музикант, най-известен като основател на култовата българска група „Нова генерация“. ПК „Вагабонти“, начело с актьора и режисьор Иван Юруков, възражда духа на течението „дарк уейв“ на театралната сцена. В партньорство с останалите си колеги (Стоян Младенов, Николай Димитров и Милен Апостолов), четиримата творци създават един необикновен тандем, който ни пренася в света на космическата музика и поетичното слово.

Самият Юруков определя Воев за „българския Кафка“. Още в началото на пърформанса зрителите попадат в играта на думи с фразата „мухата в играта, играта в муха“, част от песента „Мухата“, излязла през 1992 г. Това е само един от примерите в спектакъла, съчетаващ в себе си стихове, песни и фрагменти от книгата на автора „Поздрави от мен Боговете“. Неговата музика и поезията му са поднесени на публиката благодарение на няколко музикални инструмента и артистичния талант на изпълнителите. На пианото е композиторът Милен Апостолов, чийто инструментал стои в основата на музикалното оформление. Стоян Младенов свири на цигулка, но също така потапя зрителите в дълбините на Воевите стихове. Иван Юруков е самият вокалист, но през ръцете му минават не един или два инструмента. Актьорът свири на китара, флейта и укулеле, но най-вече впечатлява с майсторското овладяване на гласа си и начина, по който улавя спецификите на поета. Групата придобива цялост и с включването на Николай Димитров, чийто ударни инструменти допринасят за отчетливия ритъм на пърформанса.

В спектакъла са прокарани темите за политическата манипулация върху тълпата, комуникацията между хората, вечното противопоставяне на разум и чувства. Психоанализата на Фройд също присъства в една от сцените, в която е представен специфичният тип терапия, занимаваща се със спонтанните изказвания от страна на пациента. На тяхна база се формулират несъзнателните конфликти, които предизвикват проблемите на характера и симптомите му. Лирическите герои от песните искат да бъдат чути и излекувани, но са непрестанно прекъсвани. Мълчанието е преборено благодарение на тяхната музика.

И най-подробното описание на този поетично-музикален пърформанс не би било достатъчно, за да представи творчеството на Димитър Воев, пречупено през драматизацията на Иван Юруков. Независимо дали сте фенове артиста или групата „Нова генерация“, спектакълът е интересно преплитане между музика, поезия и театър, което трябва да си подарите. А ако досега не сте чували нито за Воев, нито за неговата група, то „Част от колекция“ е прекрасна възможност да се запознаете за първи път с неговото творчество.

 

Мария Ибришимова