Спектакълът „БИФЕМ“ на режисьора Ростислав Георгиев по пиесата на Людмила Петрушевская със статична експресивност постави въпроса за сложния характер на безусловната майчина обич, която се изражда в окови, лишавайки човека от собствената му независимост, свобода.
Кой има право да се разпорежда с човешкия живот? Този, който го създава? Актът на раждането – сякаш егоистичен приом. Желание на едно същество да продължи своето съществуване през времето чрез появата на друго същество, непопитано – всъщност, съществува ли му се?
Фем от пиесата на Петрушевская се ражда два пъти. Веднъж – както всеки друг. Втори път – като глава, пришита на тялото на своята майка Би. Фем желае своята свобода. Единственият начин да я получи е чрез смъртта на своята майка, която да ѝ остави своето тяло. Би желае да живее – тя би дала всичко за дъщеря си, но не своя живот. Животът, който тъй или иначе вече е дала за нея. Би и Фем са част от експеримент. След инцидент Фем губи своето тяло и заживява само като глава, изкуствено поддържана жива – безгласна глава, която може да мига за „да“ и „не“. Пред опасността да бъде изключена системата и умъртвена дъщеря ѝ, Би се превръща в приемник на нейната глава.
Ивана Керанова и Ясена Господинова заживяват на сцената като един организъм, в мрачна среда.
Посредством ярка лицева експресивност, контрастираща на физическата статичност, те устойчиво изграждат образите си с техните колебания, надежди, страхове, досади и вълнения. Контрастът между образите им и техните различия рисува на сцената теза и антитеза, представя конфликта и разрива между родителя и детето в концентриран вид – любовта и омразата, досадата и погнусата, надеждата и отчаянието изграждат комплексен образ на човешките взаимоотношения.
Спектакълът на Ростислав Георгиев задълбочено изследва конфликта между родителя и неговото вече израснало дете, до болезнен разпад, в който обвиненията, самолюбието, нежеланите саможертви, желанията за свобода взимат превес. Съчетавайки абсурдно-комичното и сериозното, „БИФЕМ“ представя на зрителите съществена тема по експресивен и интригуващ начин.
Александра Дитц